Урок : "Незнайка на планеті Густина. Розв’язування задач "
Мета уроку:
навчальна:
• Навчити розраховувати густину
речовини , масу і об'єм тіла, проводити розрахунки для завдань в усній формі ,
сформувати вміння аналітично знаходити густину речовини і пояснювати отриманий
результат;
• Закріпити практичні навички знаходження фізичних величин ( маси, об'єму,
густини) за допомогою різного виду завдань .
• Продовжити формування вмінь розв'язувати розрахункові фізичні завдання .
розвиваюча :
• Сприяти розвитку мовлення школярів через організацію діалогічного
спілкування на уроці;
• Розвивати вміння узагальнювати знання про цілісність уявлень про речовину ;
закріпити навички переведення одиниць вимірювання фізичних одиниць: маси ,
об'єму і густини;
• Розвивати пізнавальні здібності та інтереси учнів, розвивати культуру
логічного мислення , розвивати вміння та навички застосовувати отримані знання
на практиці ; сприяти формуванню почуття відповідальності за результати своєї
роботи.
• Розвивати вміння та навички аналізувати знання і робити висновки.
• Розвивати самостійність при вирішенні фізичних задач як аналітично , так і
експериментально ;
• Розвиток та підтримка уваги учнів через зміну навчальної діяльності .
виховна:
• Виховувати пізнавальний інтерес до нових знань ;
• Виховувати культуру логічного мислення і активність мислення .
Завдання уроку :
• Розвивати розумову самостійність учнів як здатності до абстрактного мислення
і узагальнення знань (аналіз і синтез , зіставлення , аналогія , встановлення
причинно -наслідкових зв'язків) , системності мислення.
• Розвивати в учнів орієнтовної основи системного мислення в контексті сучасної
природно - наукової картини світу через фізичні величини і зв'язок між ними.
• Повторити і систематизувати теоретичний матеріал по темі " Густина "
.
Час реалізації уроку: 45 хвилин
Необхідне обладнання та матеріали для
уроку: комп'ютер , проектор , екран.
Обладнання для демонстрацій: терези
, набір для визначення густини речовини ( тіла однакового об’єму , але різної
маси).
Основні етапи уроку
I. Актуалізація опорних знань ( 10 хв)
II . Основна частина . Вивчення нового матеріалу ( 12 хв)
III . Закріплення вивченого матеріалу ( 20 хв)
IV . Підведення підсумків уроку . Рефлексія . Домашнє завдання ( 3 хв)
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань ( 10 хв).
Організаційний момент . Оголошення теми і мети уроку .
Сьогодні у нас в гостях один з найулюбленіших літературних героїв.
Зустрічайте Незнайку!
Слайди
1 , 2 .
Друзі! Запрошую Вас на урок!
Я юний початківець фізик , хочу запросити Вас на загадкову Планету Густина, на
якій багато невідомого , таємничого і незрозумілого .
Друзі, допоможіть мені відповісти на загадкові питання . ( Рис.1 і Рис.2)
Фронтальне опитування :
1. Чи всі тіла однакової маси мають
однаковий об’єм?
2. Що таке густина речовини?
3. Назвіть одиниці густини.
4. Густина речовини 8,9 г/см3. виразіть її в кг/м3?
5. За якою формулою можна розрахувати густину речовини?
6. В яких одиницях вимірюється масса?
7. Як знайти об’єм тіла, що
має форму прямокутного паралелепіпеда?
(1. за сторонами 2. площа основи і висота)
А тепер друзі, ми будемо готуватися до
космічного польоту на планету
«Густина». Незнайка приготував для нас випробування , і тільки пройшовши їх, ви
зможете пройти відбір , і потрапити в команду для польоту на невідому і відому
планету із загадковою назвою " Густина" .
А Ви знаєте одиниці вимірювання?
А ну-ка , перевіримо ? На одній стороні картки записано завдання , а на іншу
відповідь .
Слайд
3.
Нове випробування для вас.
Незнайка не може відповісти на наступне питання: " У якому агрегатному
стані густина речовини мінімальна ? " Друзі давайте перевіримо свої
знання. Зверніть увагу на те , що ми полетимо в космічну подорож тільки в разі
вибору правильної відповіді .
Відповідь:
в газоподібному стані.
Слайд 4 .
У якому агрегатному стані щільність речовини максимальна?
Відповідь: в твердому стані.
Слайд 5 .
Допоможіть Незнайці продовжити
речення . При нагріванні тіло розширюється при цьому його густина:
Відповідь : густина зменшується.
Слайд 6.
ІІ. Основна частина ( 5 хв)
Слайд
7 . (Рис.3)
Друзі, запам'ятайте схему розрахунку густини, маси, об'єму!
(Робота з трикутником)
III . Закріплення вивченого матеріалу ( 20 хв)
Розв’язуваня задач для закріплення ( біля дошки )
Слайд 8 .
Завдання № 1 .
Повітряна кулька в надутому стані має масу 38,7 г. Визначте її об’єм.
(Відповідь : 0,03 м3)
Завдання № 2 .
Визначте масу дерев'яного бруска з сосни , якщо його довжина 0,4 м , ширина 0,5 м , а висота 0,1 м. (Відповідь : 8 кг)
Слайд 9 .
Завдання № 1 .
Металева деталь має масу 365г , а об’єм 50 см3. Як називається метал , з якого
виготовлена деталь ? (Відповідь : олово)
Завдання № 2 .
Знайдіть масу сталевої деталі об'ємом 0,002 м ? . (Відповідь : 15,6 кг)
Слайд 10 .
Завдання № 5 . Визначте масу сталевого листа , довжина якого 3 м , ширина 50 см і товщина 6 мм. (Відповідь : 70,2 кг)
Завдання № 6 . Крижина масою 3,6 т займає об’єм 4 м3. Визначте густину льоду
?
(Відповідь : 900 кг/м3)
Практичне завдання: Визначити яка речовина міститься в склянці?
Якщо це можливо, то порівняйте
маси, об’єм і густину тіл, що знаходяться на шальках терезів .
Слайди 11 , 12 , 13 , 14 , 15
ІV. Підведення підсумків уроку . Виставлення оцінок. Рефлексія . ( 3 хв)
Слайд 16.
Так що ж важче кілограм заліза чи
кілограм пінопласту.
Домашнє завдання . Д /З:
1.
Скільки залізничних цистерн потрібно для перевезення 1000 т нафти, якщо
місткість кожної цистерни 25
м3?
Чавунна куля має масу 800 г і об'єм 125 см3. Чи
суцільна ця куля? Відповідь поясніть..
|